Změny provozu ordinace - kontrolujte vždy krátce před Vaší návštěvou

MUDr. Martina Smitková PL.

Koronavirus info: Naprostá většina nákazy koronavirem probíhá bezpříznakově nebo jako mírná viróza, která postupně odezní. Klasické příznaky koronaviru jsou suchý kašel, dušnost, průjem, teplota, ztrátu chuti/čichu.

V případě závažné poruchy dechu – dušnosti, s horečkou a kašlem nebo při kolapsovém stavu, zejména, pokud jste doma sám, volejte 155 nebo 112. Ohlaste, že jste možná rizikový z hlediska koronaviru a sdělte příznaky. Dle stavu budete vyšetřen a ev. odvezen do nemocnice, kde Vám dle stavu provedou "rychlé" PCR s výsledky do 2 hodin. Existují i jiná závažná onemocnění, která je potřeba řešit akutně - tj. vnímejte své tělo a konzultujte i jiné potíže.

Pokud máte příznaky virózy, doporučuji běžná opatření jako při viróze. Čaj, klid na lůžku, vitamíny. Při průjmu ev. zvracení dbejte na dostatek tekutin a minerálů.

Zůstaňte doma, nejlépe na lůžku, jako při chřipce, doplňte si vitamín D, C. Dodržujte opatření proti přenosu nákaz - izolace nebo rozestupy (2m), dle situace noste kvalitní ústenku ev. nanoroušku, apod., větrejte, myjte si ruce atd. Chraňte rizikové skupiny – diabetiky, obézní, pac. s onemocněním plic. ev. starší nemocné. Těmto skupinám doporučuji nosit "mezi lidi" nanoroušku nebo respirátor FFP2 - obojí lze zakoupit např. v lékárnách nebo na internetu.

Dle konkrétní situace Vás hygiena nebo já pošleme na PCR odběr – nejste-li samoplátce, potřebujete žádanku, která se zadá do systému – tj. do ruky nic nedostanete, jen v odběrovém místě sdělíte své identifikační údaje. Kritéria pro úhradu pojišťovnou se mění viz www.mzcr.cz – t.č. jsou indikací k testu: suchý kašel, dušnost, průjem, teplota nad 37.3 st, ztráta chuti/čichu, + se testují kontakty s PCR pozitivními a to 5. a 10. nebo jenom 10. den. U bezpříznakových stačí jeden test. Doporučení k testování se mění a záleží na rodinné situaci. V dohledné době by měly být k dostupné testy ze slin, pak lze očekávat zkrácení čekacích dob a zjednodušení agendy.

K vyplnění žádanky na PCR test jsou nutné tyto údaje: jméno a příjmení, rodné číslo, národnost, místo současného pobytu včetně města a PSČ, email, telefon, příznaky nebo jiný důvod k tomu, aby odběr uhradila pojišťovna. Pokud jste registrovaný v naší ordinaci , tyto údaje nejspíš vesměs známe, ale pokud jsou údaje změněné nebo u nás registrován nejste, prosím o jejich zaslání.

Pro informaci posílám seznam odběrových míst: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ - někde je nutné se objednat, jinam je možné jít i bez objednání. Pokud máte vysokou horečku nebo obdobné obtíže nebo jste rizikový pacient nebo senior, odběrová sanita může přijet k Vám domů.

Pokud hygiena rozhodne, máte-li pozitivní PCR test, ev. další dle MZČR (např. příjezd ze stanovených zemí), jste povinen dodržovat karanténu nebo izolaci. Hygiena rozhodnutí většinou posílá v písemné formě, ale kvůli vysokému výskytu onemocnění to může chvíli trvat. Info o karanténě a izolaci,.. i další info na https://koronavirus.mzcr.cz/ a na http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov. Stránky mají i anglickou verzi.

Domluvte se v práci, zda potřebujete PN formulář pro karanténu – ev. vystavím. PN lze vystavit maximálně 3 dny zpětně. K vyplnění je potřeba zaslat tyto údaje: Jméno a příjmení, rodné číslo ev. číslo pojištěnce a datum narození, místo pobytu v pracovní neschopnosti, pracovní pozice, název a adresa zaměstnavatele. Pokud jsme v nedávné minulosti PN vystavovali v naší ordinaci a údaje se nezměnily, zasílat nemusíte.

Epidemiologická konzultace - místní hygiena dle pobytu vyhledáte na: http://www.hygpraha.cz/obsah/kontakty_147_1.html

Pokud jste měl pozitivn PCR test nebo máte-li velmi suspektní příznaky, rozmyslete si, s kým jste byli v delším kontaktu - dejte jim vědět, aby alespoň používali ústenku, ideálně nanoroušku a vyhýbali se blízkým kontaktům.

Případně informujte i zaměstnavatele, aby Váš případ probral s místní hygienou a byla učiněna opatření na pracovišti apod. (zdravotníci, pracovníci v soc. službách, ve školách apod.). Nicméně i v tomto případě je potřebný pozitivní PCR test.

Pokud by se v době karantény vyskytly zdravotní obtíže, které s koronavirem nesouvisí, kontaktujte nás telefonicky, pokud by šlo o těžší stav a museli jste vyhledat pomoc (např.RZP), vždy upozorněte zdravotníky, že jste rizikový. NECHOĎTE Z VLASTNÍHO ROZHODNUTÍ v karanténě K JINÝM LÉKAŘŮM ČI DO NEMOCNICE - nejdříve se telefonicky zeptejte, jak máte postupovat.

Prosím, respektujte, že nejsme schopni být 24 hodin online.

Vyplnění žádanky provádíme ve všední dny od rána do odpoledne, tj. nemá cenu volat večer nebo dokonce v noci eventuálně o víkendech. Můžete požádat emailem, který ale zpracujeme v ordinačních hodinách – tj. cca 8 – 16 hod.

Prosím, do mailu popište příznaky, eventuálně další údaje (k vyplnění žádanky ev. PN), ozvu se Vám, jakmile to zvládnu – je Vás moc….nebo v ordinačních 8-16 ve všední dny volejte. Řešíme však i jiná onemocnění než Covid 19.

Pokud by naopak Váš stav byl velmi těžký, s dušností a vysokou neustupující horečkou, kolapsovým stavem apod., pak určitě volejte 112 ev. 155 a budete odvezení RZP a testy budou udělány na urgentním příjmu nemocnice.

S pozdravem a držte se

Vše, co půjde, vyřešíme či zašleme distančně: konzultace, doporučení, E-recepty, PN ev. další. Sledujete informace na webu polikliniky i na www.mspraktik.cz. Pečujte o své vztahy, jezte zdravě, hýbejte se. Přejeme krásné babí léto!!!

MUDr. Martina Smitková
email: info@mspraktik.cz